Nie od dzisiaj wiadomo, że puzzle dle dziecka to niekonwencjonalny i dość nietypowy sposób spędzania czasu.  Puzzle dla dzieci składają się z niewielu, niemałych kawałków, zazwyczaj nieprzekraczających 200 kawałków. Często pojawiają się na niej kolorowe i barwne postacie z bajek lub baśni, przykuwające wzrok i uwagę dziecka, wprowadzając go w magiczny świat wyobraźni

Jak wpływają na jego rozwój?

Puzzle dla dzieci wspaniale zapewniają  rozwój mózgu. Wzrasta także ich  umiejętność koncentracji, wyobraźni przestrzennej oraz logiczne myślenie. To ważne elementy rozwoju dziecka, które w przyszłości są odpowiedzialne za umiejętności matematyczne i myślenie logiczne. Dopasowywanie kolejnych elementów układanki pozwala nauczyć się rozpoznawania kształtów, planowania  następstw zdarzeń oraz przewidywania skutków swoich działań. To również nauka kreatywności i poszukiwania rozwiązań, ponieważ próbując włożyć fragment układanki we właściwe miejsce, dziecko biedzie szukać  sposobu, w jaki uda mu się to zrobić. Taka zabawa ma również  ogromny wpływ na sferę emocjonalną dziecka. W trakcie układania maluch uczy się także cierpliwości.

Jakie puzzle dla dziecka wybrać?

Puzzle dla dzieci warto dobrać z głową, ze względu na to, że maluch może je np. włożyć do buzi i nie chcemy, żeby coś mu się stało albo żeby zabawka uległa zniszczeniu. Powinny być zatem wykonane z bardziej wytrzymałych materiałów, na rynku można się spotkać  z układankami wykonanymi z drewna, grubej tektury, pianki, powinny być zarówno laminowane jak i starannie wykonane. Dla maluchów, które nie skończyły jeszcze roku, warto poszukać puzzli sześciennych, które nie będą wymagać, aż takiej dokładności i precyzji, aby dopasować kawałek układanki lub puzzle z uchwytami, układanymi na tekturowej lub drewnianej podkładce. Ważne jest również, by wraz z coraz większym rozwojem dziecka dobierać coraz to bardziej skomplikowane i zawierające więcej elementów układanki i nie ograniczać się do jednego rodzaju, aby dziecko miało większy zakres rozwoju.