Ciągłe poszukiwanie kreatywnych zabawek, które pomogą się dziecku rozwijać, może być męczące. Na rynku można znaleźć mnóstwo możliwości, a wcale nie trzeba szukać daleko, bo świetnym rozwiązaniem mogą być puzzle dla dzieci. Te niepozorne układanki niosą ze sobą wiele korzyści, ale przede wszystkim zapewniają fantastyczną zabawę i potrafią wciągnąć na wiele godzin. Dlaczego jeszcze warto je kupić dla swojego dziecka i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? 

Układanki dla dzieci – jakie są ich zalety? 

Puzzle dla dzieci to doskonałe połączenie zabawy i edukacji. Potrafią rozwijać dziecko na wielu różnych płaszczyznach, dlatego warto już teraz zakupić swojemu maluchowi pierwsze pudełko. A co daje ich regularne układanie? Przede wszystkim świetnie rozwija wyobraźnię przestrzenną i kreatywność. Układanie obrazka wymaga od dziecka połączenia różnych umiejętności, w tym właśnie wyobraźni, bo tylko dzięki temu uda mu się dopasować elementy w odpowiednie miejsce. Puzzle to także prosty sposób na to, aby nauczyć pociechę cierpliwości. Sprawdza się to szczególnie przy większych obrazkach. Czasami jego ukończenie będzie wymagało od dziecka kilku lub nawet kilkunastu godzin, ale radość, jaka przyjdzie na koniec, jest naprawdę duża. Częste układanie puzzli może również podnieść pewność siebie malucha, bo każdy ułożony obrazek, to mnóstwo satysfakcji i zadowolenia z siebie. Nie można zapomnieć także o korzyściach fizycznych! Dopasowywanie drobnych elementów i ich układanie wzmacnia całą motorykę małą, czyli palce i nadgarstki dziecka. 

Jakie puzzle wybrać dla swojego dziecka?

Puzzli na rynku jest mnóstwo, dlatego wybór tych idealnych dla dziecka wcale nie jest taki trudny. Dla młodszych lepiej sprawdzą się te, które mają większe elementy lub są drewniane. Dzięki temu nie będą dla niego niebezpieczne, a przy tym dziecko nie będzie mogło ich zepsuć. Starsze pociechy na pewno ucieszą się z bardziej skomplikowanych układanek. Dobrze jest zacząć od takich, które mają 100 elementów i obrazek, który na pewno spodoba się dziecku. Później stopniowo można zwiększać trudność i różnorodność.